Müzeler ve Eski Eserlerde Haşere Kontrol


Kültür sanat anlamında tarihi mirasın mekânları olan müzeler ve içerisindeki eserler haşerelerin açacağı büyük sorunlarla tahrip olmamalıdır. Antikalar, tarihi binalar, ve el yapımı eşyalar zararlı problemlerine maruz kalabilmektedir. Genellikle ülkemizde ve dünya ülkelerinde müze ve tarihi eserlerin sergilendiği ve koruma altına alındığı yapılar hep eskidir. Bu sebeple ekstra özen ve hassasiyet gerektiren çalışmalar istemektedirler. Bu gibi yerlerde haşere ve kemirgenlerin barınması kolaydır. Tarihi eserlerin yanı sıra haşere ve kemirgenler insan sağlığını da etkilemektedir. Haşere ve kemirgenler genellikle tarihi binaların olduğu kapalı mekânlarda en çok solunum sistemimiz üzerinde etkili olurlar. Bunun yanında salgın hastalıklara da neden olurlar. Bu noktada haşere kontrol hizmetleri almak kaçınılmazdır.

Tarihi binaların pek çoğunda uçan ve kemirgen haşere türlerine rastlamak mümkündür. Müzelerin mutlaka düzenli olarak belirlenen periyot tarihlerinde haşere kontrol hizmeti alması gerekmektedir. Günümüzde özellikle ülkemizde bu hizmeti müzelerin bağlı olduğu belediyelerin ilaçlama ve temizlik hizmeti sunmaktadır. Ancak bu gibi alınan önlemler kesin ve kalıcı çözüm sağlamaz. Haşere ve kemirgenlere karşı pest kontrol hizmeti profesyonel bir ilaçlama firmasından alınmalıdır.

Müzelerde En Çok Görülen Haşere Türleri?

Müzelerde en sık rastlanan haşere türleri şöyledir; fare, çatı faresi, fındık faresi, hamamböceği, kalorifer böceği, güve, örümcek, kertenkele, pire, tahtakurdu, tahtakurusu, karafatma en sık rastlanan türlerdir.

Sanat eserleri, kitaplar, tekstil ve yumuşak organik maddeler özellikler güve, bit ve kumaş böceklerine karşı savunmasızdır.

Ahşap ve sert nesneler özellikle kemirgenlerin odak noktasıdır. Kemirgenler yuvalanmak için ise tekstil ve yumuşak malzemeleri parçalarlar.

Mobilya ve diğer ahşap nesneler tahtakurdu riski altındadır. Tahtakurdu yumurtlamaya başladığında o nesne yok edilmeden sorun çözülememektedir. Bu sebeple önlemler geç olmadan alınmalıdır.

Müze İlaçlama Nasıl Yapılır?

  • Sıvı İlaçlama
  • Jel İlaçlama
  • Kokulu İlaçlama
  • Kokusuz İlaçlama
  • Fare İstasyonları

İlaçlama, Müzenin halka açık bir yer olmasından dolayı ziyaretçilerin ve çalışanların sağlığı göz önünde bulundurularak, AB standartlarına sadık kalınıp, insan sağlığına ve çevreye zararlı olmayan, ancak böcekler üzerinde etkili, tekstil, dokuma ve ahşap eserler üzerinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
Müzelerimizin kontrolü ve güvenle haşerelerin temizlenmesi için profesyonel İlaçlat.com ekibinden 7/24 destek alabilirsiniz.

Hemen Ara(0850) 303-5181