Haşere Türleri Ve Zararları

                                                                                                          
AKAR
 
Nedir: Mite ya da mayt olarak da bilinen akarlar, gözle görülmeyecek kadar küçük mikroorganizmalardır. Sayıları bulundukları yerlerde tahmin edilemeycek kadar fazladır. İnsanların derilerinden dökülen epitel dokularla yaşamlarını sürdürürler.
Nerelerde Yaşar: İnsanın olduğu her yerde bulunabilirler. Otobüs, minibüs gibi günde binlerce kişinin bindiği toplu taşıma araçları, büyük şirket ve iş yerlerinin kapı açma kolları, uzaktan kumandalar, ev, cep ve iş telefonları, ortak kullanıma açık tuvaletler, lokanta ve restoranların masaları gibi aklınıza gelebilecek tüm toplu yaşam alanlarında görülebilmektedirler.
Zararları Nelerdir: Özellikle cilt ve deri hastalıkları, astım, nefes darlığı, göğüs hastalıkları, bronşit gibi hastalıklara yol açarlar.
Çözüm Yolları: İlk başta şunu söylemek gerekir ki onları gözle göremediğimiz için, onlara tek başımıza savaş açmamız da mümkün değildir. Mutlaka profesyonel bir ekiple çalışan ve en modern teknikleri kullanan ilaçlama firmasıyla anlaşmalısınız. ilaclat.com böcek ilaçlama firması olarak biz sizlere en modern teknikleri, en uygun fiyatlarda sunuyoruz. Bizimle çağrı merkezi temsilcilerimiz aracılığıyla anında iletişime geçebilirsiniz.
 


                                                                                      

AKREP 
 

Nedir: Akrepler de diğer hayvan ve haşereden farklı bir yapı vardır. Baş bölgesinde 2 adet iri gözleri ve vücudunun yan kısımlarında ise simetrik olarak 4 çift gözleri daha bulunur. Akrepler milyonlarca yıldır insanlar ve diğer canlılar için tehlike oluşturmaktadır. Çok dirençli bir vücut yapısına sahip bu canlılar dondurucu derecede soğuk ve en sıcak havalarda dahi yaşarlar.
Nerelerde Bulunur : Türkiye’nin iklim şartlarına bakılırsa ilkbahar ve sonbahar mevsiminde ki yağışlardan dolayı akreplerin yuvaları su ile dolar. Bu yüzden akrepler, yuvalarından ayrılarak, güvenli bir sığınak aramaya başlarlar ve evlerimize (özellikle bahçeli evler) kadar gelirler. Dışarıda taş altlarında, duvar yarıklarında, beton bloklar altında ve ağaç kabukları içinde bulunurlar.
Zararları Nelerdir : Akreplerin birçok türü olduğu gibi, birçok türü zehirlidir. Bununla birlikte, bazı akrep türleri ölümcül düzeyde güçlü zehre sahip olduklarından sokma anında ciddi etkiler yaratabilir.
Nasıl Mücadele Edilir:Akreplerden kurtulmak için gerçekleştirilen akrep ilaçlaması, bireysel teknikler ile yapılabilecek bir uygulama değildir. Zira bu haşereler, son derece zehirli olmakla birlikte bulundukları alanda kolayca yayılabilirler.  Akrebin görüldüğü alanlarda akrep ilaçlaması yaptırılması şarttır. Bunun için ilaclat.com uzman ekibine güvenebilirsiniz.                                                                                      

BİT
 
 
Nedir : Eklem bacaklılar sınıfında yer alan ve bu sınıfta yer alan diğer canlılar gibi çok hızlı şekilde üreyen bit kısa sürede tüm alanı sarabilir. Kan emerek beslenen ve vücudun farklı bölgelerine yerleşerek çoğalabilen bit,  İnsandan insana da kolaylıkla yayılabilmektedirler.
Nerelerde Bulunur : Bitler özellikle pis ve hijyenik olmayan ortamlarda yaşamaya bayılırlar.
Zararları Nelerdir : Bitler sürekli kaşıntıya neden olmakla birlikte, alerjik reaksiyonlara da neden olur. Bitler insana çeşitli hastalıkları bulaştırabilmektedir (Tifus mikrobu, Humma mikrobu,Deri döküntüleri, Lezyonlu ve iltihaplı akneler gibi).
Nasıl Mücadele Edilir: Kolaylıkla yayılabilen bu haşereleri yok etmek için kişisel temizliğin yanı sıra, bitin görüldüğü iç mekanlarda da böcek ilaçlama yaptırmak şarttır. Bu konuda ilaclat.com’ un uzman ekibine güvenebilirsiniz.
 

  
 
ÇIYAN

Nedir: Çıyanlar (Chilopoda), genel görünümü itibariyle tırtılla karıştırılan bu haşere cinsi en az akrep ve yılan kadar tehlikeli olabilmektedir. Yaşadığı iklim ve bölge koşullarına göre 5-7 cm civarında boyutlara sahip olup doğada sarı, kırmızı ve kahve tonlarında görmek mümkündür.
Nerelerde Bulunur :Çıyan haşeresinin yaşam alanları çayır, yeşil alanlar, orman, taş ve duvar dipleri, ağaç kavukları ve rutubetin bol olduğu toprak alanlardır. Yuvalarını genellikle toprak altına yapan çıyanlar sonbahar ve ilkbahar gelişiyle bozulmuş yuvalarından toprak üstüne çıkarak kendilerini güvence altına alabilecekleri ve besin bulabilecekleri iç mekanlara yönelirler. Yaşam alanlarımızda karşılaşabileceğimiz çıyan türleriyle kesinlikle temasa geçmemeliyiz.
Zararları Nelerdir :Sizi gördüklerinde kıvrılıp ölü taklidi yapmalarına bakmayın, Dokunulduğunda sonu iltihaplanmaya giden oldukça acı verebilecek bir ısırık alabilirsiniz. Isırdığı yere buz koymayı unutmayınız. Çok kuvvetli ve etkili bir zehre sahip olan çıyan omurgasız bir canlıdır. Bölmelerden oluşan vücutlarının her bölmesinde zehirli ayaklar mevcuttur. Vücutlarında 17 çift zehirli antene sahip olan ç-ıyan haşeresinin sokması felç veya ölümle sonuçlanabilir. Çıyan sokması durumunda kusma, ateş gibi sorunlarla karşılaşılacağından zaman kaybetmeden en yakın Sağlık Kurumuna başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır.  
Nasıl Mücadele Edilir: Sağlığımız açısından çok büyük bir tehdit olan çıyan haşeresi ile mücadele kesinlikle bireysel olarak yapılmamalıdır. Profesyonel çıyan ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalı ve yasal yollarla en kısa sürede mücadele edinilmelidir. Bireysel olarak mücadele etmemiz bize zaman ve maddi açıdan kayıplar vereceği gibi sağlığımızı da tehdit altına sokacaktır. Çıyan ilaçlama uygulamaları bireysel yöntemler ile uğraşmamıza gerek kalmadan çıyan ilaçlama şirketleri tarafından profesyonelce uygulanmaktadır. Çıyan ilaçlama uygulamaları açık ve kapalı tüm alanlarda gerçekleşmektedir.


                                                                                                               
 
      DERİ BÖCEĞİ
 
Nedir: Deri böceği diğer böceklerden farklı olarak kuyruk kısmında demet şeklinde kıllar mevcuttur. Ve kabuk olarak pamuksu bir kabuğu vardır. Boy ve yapıları 8 – 12 mm kadardır. Deri böceği beslenme olarak tamamen hayvansal ürünler ile beslenirler. Deri böceğinin birçok türü vardır. Bazı türleri dış ortamlarda bulunup büyük ve gözle görülen haşerelerdir. Bazı türleri ise çok küçük yapılı olup gözle fark edilemezler.
 Nerelerde Bulunur: Yerlerini tespit etmemiz bir hayli zor olacağı için ilaçlama şirketine başvurmak akıllıca olacaktır.
Zararları Nelerdir: insan ve hayvan derisi içine girerek uyuz dediğimiz hastalığı yaparlar. Yün, kıl, hayvansal gıda gibi ürünlerimizi hatta mobilyalarımızı bile kemirecek donanıma sahiptir.
 Nasıl Mücadele Edilir: Deri böceğinden kurtulmak, deri böceği ilaçlama ile mümkün olacaktır. Şayet insan vücudunda tespit edildiyse öncelik doktora başvurmak olmalıdır.  Fakat evde, işte veya herhangi bir ortamda eşyalara zarar veriyorsa; kokusuz ya da sıvı ilaçlama tekniği kullanılarak uzman ekiplerce yok edilmelidir. İlaclat.com olarak en iyi ilaçlama hizmetini veriyoruz. İstediğiniz her an müşteri temsilcilerimize bağlanabilir deri böceği ilaçlama konusunda yardım talep edebilirsiniz.
                                                                                                            
  
 
        FARE
 
Nedir: Yüzyıllardır hayatımızda var olan fare, çok zararlı kemirgendir. Yaşadıkları alanlara göre besin ihtiyaçlarını giderirler. Çok sağlam dişleri bulunması en sert cisimleri bile kemirmelerini sağlar. Elastik vücut yapılarını ise, istedikleri yerlere kolayca girme durumlarında kullanırlar. Su ve lağım borularına kadar her yerden geçebilen fareler, kolay yakalanamazlar. Ev faresi, tarla faresi, çatı faresi, kör fare, lağım faresi, pamuk faresi gibi yüzlerce türü vardır.
Nerelerde Bulunur: Kapalı ya da açık her alanda karşımıza çıkabilirler. Pis alanlardan yaşam alanlarımıza yiyecek bulmak ya da yuva yapmak ihtiyaçları doğrultusunda gelebilmektedirler. Mutfaklarda daha çok görülürler. Yiyecek arayışı içinde oldukları zaman çıkardıkları tıkırtılarla kendilerini ele verirler.
Zararları Nelerdir: Fareler çeşitli temaslarla birçok hastalık demektirler. Bulundurdukları mikropları bıraktıkları salya ya da dışkılar yoluyla kişilere kolaylıkla bulaştırabilirler. Bu da ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. İnsan gıdaları ile de beslenebilen fare, özellikle geceleri aktif olur.
Nasıl Mücadele Edilir: Fare görülmesi bu kişiler için büyük rahatsızlıktır. İşletme sahipleri için maddi kayıp dışında, işletme ismini de sarsacak olan fare için önlem alınması şarttır. Böyle yerlerin kişi sağlığına önem vermeleri gerekir. Bu nedenle gerekirse düzenli olarak fare ilaçlama yaptırılmalıdır. Fareden kurtulmak isteyen işletme sahipleri kesinlikle bir fare ilaçlama firması ile görüşmelidir.


           
 
                 GÜMÜŞ BÖCEĞİ
 
Nedir Renginin parlak gri renkte olması sebebiyle gümüş böceği denilmektedir. Yılda bir kez yumurtlama gerçekleştiren gümüş böceği, her üremede 100-130 tane yumurta bırakır. Üremelerine bağlı olarak zararları da artmaktadır. Çoğalmalarına engel olunarak, gümüş böceklerinden kurtulmak gerekir.
 Nerelerde Bulunur: Nemli ve sıcak ortamları seven gümüş böcekleri özellikle yavrularının gelişmesi için de nemli alanları tercih ederler. İnsanların ortak yaşam alanlarında sıkça rastlanmaktadır. Evde ya da iş yerlerinde görülebilecek bir tane bile gümüş böceği onlarcasına işarettir. Ayrıca gümüş böceği, kumaş, kâğıt fabrikaları, atölyeler, mobilyacı, büfe, lokanta gibi işletmelerde de görülür.
Zararları Nelerdir: Önlem alınmadığı takdirde kişiler için, özellikle bulaştırdıkları hastalık ve neden oldukları maddi kayıplarla daha da zararlı hale gelirler. Kişilere direk temas yoluyla olmasa da gıdalar ya da eşyalara bıraktıkları dışkılarla birçok hastalık sebebi olabilmektedir. Evdeki poşet, naylon, kumaş gibi maddeleri ısırarak zarar verdikleri gibi, evde bulunan tüm tahıl içerikli yiyecekleri de tüketirler.
Nasıl Mücadele Edilir: Gümüş böceği verdiği zararlarla insanlara rahatsızlık veren haşere türüdür ve gümüş böceğinden kurtulmak zorunluluk haline gelmiştir. Kişiler daha rahat ve sağlıklı ortamlarda yaşamak için gümüş böceği ilaçlama yaptırmalıdır. Eğitimli, tecrübeli kadrolar tarafından gümüş böceğinden kurtulmak için yapılacak ilaçlamalar çok daha sağlıklı olacaktır. ilaclat.com her dönemde gümüş böceği ilaçlama ile de hizmetinizdedir.
 

     

   GÜVE
 
Nedir: Kelebeğe benzerliğiyle bilinen güveler, yumurtlama ile üremektedirler. İyi bir ortamda yeteri kadar beslenen güveler 5-6 kez üremektedirler. Güve yumurtaları ortalama 1 hafta 15 gün yumurta içerisinde olgunlaşır. Yumurtadan çıkan yavru güveler yaklaşık 1 ay içerisinde ergin hale gelerek çoğalırlar. Halı Güvesi, Tahıl Güvesi ve Deri Güvesi gibi çeşitleri bulunmaktadır.
Nerelerde Bulunur : Evlerde, deri depolarında, halı fabrikalarında, tahıl ve ekin tarlalarında, giyecek mağazalarında görülebilirler. Türüne göre yaşadıkları yerler çeşitlenmektedir. 
Zararları Nelerdir :
Yaşam sürdüğümüz alanlarda yer alan eşyaları, kıyafetleri ve gıda maddelerini kemirerek kullanılmaz hale getirirler. Maddi zararlara sebebiyet veren güveler en küçük titreşimleri bile hissederek kaçar ve saklanırlar. 

                                                                                                         

 
HALI BÖCEĞİ
 
Nedir: Vücutları oval şeklinde olan bu böcekler, siyah, beyaz ve sarı desenli renklere sahiptir. Bazı durumlarda turuncu renge de denk gelebilirsiniz. Larvalar ise genellikle açık kahverengiden siyaha geçen bir renge sahiptir. Larvalar yoğun, dikene benzeyen kıllarla kaplı olur. Yetişkinlik döneminde ise boyutları gittikçe büyür.
Nerelerde Bulunur: Evlerimizde kullanılmayan eşya ve kıyafetlerin içlerinde, halı ve kilimlerde bulunan halı böceği, kıl, tüy, deri ve hayvansal tüm eşyalarla beslenebilmektedir.
Zararları Nelerdir: Yün, tüy, kıl, ipek ve deriden oluşan tüm eşyalarınızı afiyetle yiyebilir, delikler açabilir veya dokularının zarar görmesine neden olabilirler. İstilanın geç fark edilmesi, birçok eşyanızın kullanılamaz hale gelmiş olması demektir.
Nasıl Mücadele Edilir: Halı güvelerinin ele geçirdiği ve tamamen kullanılmaz hale getirdiği eşyaları çöpe atmalısınız. Çünkü o onları tutmanız, tekrar bir halı böceği istilasına davet çıkarır. Hiçbir iz görmeseniz bile, gözle görülmeyecek kalıntılarını bırakmış olabilirler. Tüm kıyafetlerinizi zarar görmeyecekleri en yüksek ısıda yıkayın. Havlular, perdeler ve tüm kumaşlar buna dahildir. Eğer güçlü ve etkili bir sabun kullanıyorsanız, bunun da ekstra faydasını görürsünüz. Profesyonel yardım alın. Profesyonel bir böcek ilaçlama firmasını arayıp tüm bu işlemlerden kurtulup rahatça evinizin halı böceklerinden arındırılmasını bekleyebilirsiniz. Evinizde tamamen huzura kavuşmak için ilaclat.com’un uzman ekibine güvenebilirsiniz.


                                                                                                    


 
  HAMAM BÖCEĞİ
 
Nedir:  Dünyanın her yerinde bulunan, birçok mikrop barındıran, insan sağlığı açısından tehlikeli canlılardır. Yapıları bakımından küçük olmaları sebebiyle de çok hızlı hareket edebilmektedirler.  Her türlü iklim şartlarında yaşamlarını devam ettirebilen hamam böcekleri boyları ve renkleri, yaşam alanlarına göre değişen haşerelerdir. Genellikle kırmızı, kahverengi, siyahtırlar. Binlerce türü bulunur ve en bilinenleri; amerikan hamam böceği, alman hamam böceği, kakalak, oryantal hamam böceği gibi türleridir. Dirençli yapıları bakımında yok edilmesi zor haşereler oldukları için bireysel mücadele ile kolayca hamam böceklerinden kurtulmak imkansızdır.Çok soğuğa ve çok sıcaklara dayanıklıdırlar. İnsanların donabilecek derecede soğuk olan havalarda yaşamlarını sürdürebilirler. Kafaları kopsa dahi yaklaşık 1 hafta daha hayatta kalabilirler.

Nerelerde Yaşar: Çöplükler ve kanalizasyon giderlerinde bulunan hamam böceği evlerimizde de görülür. Evlerimiz içlerinde daha çok rutubetli ve nemli ortamlarda bulunurlar. Geceleri aktif olan bu haşere türleri gündüzleri ortalıkta pek görülmez. Işığı ve tehlikeyi hissettikleri durumda kolayca ortadan yok olabilirler. Hamam böceği türleri insanların yaşam alanlarında sıkça görülebilmektedir. Özellikle gıda maddelerinden de beslendikleri için gıda maddeleri üreten her alanda da rastlanmaktadırlar. Pastane, lokanta, restoran, fırın hamam böceğinin sıkça görüldüğü yerlerdir. Müşteri memnuniyeti gerektiren bu yerlerde haşere görülmesi, işletmeciler için büyük zarar demektir. İşletmenin de adını lekeleyecek olan bu durum için kesinlikle önlem alınmalıdır.

Zararları Nelerdir: Hamam böcekleri birçok mikrop barındıran, insan sağlığı açısından tehlikeli canlılardır. Daha önemlisi hamam böceği dolaşan gıdaları tüketen kişiler dizanteri, verem, grip gibi hastalıklara yakalanabilir.

Çözüm Yolları: Dışarıdan alınan ürünlerle ya da amatörce yaptırılacak ilaçlamalarla kesin sonuç alınamayacağı gibi, ortamda bulunan canlıların sağlıkları da etkilenebilir. Özellikle lokanta, cafe, fırın tarzı işletmeler düzenli olarak, özellikle hamam böceklerinin daha fazla görüldüğü ilkbahar aylarında hamamböceği ilaçlama hizmeti yaptırmalıdır. Bunun dışında yine ev, iş yeri, okul gibi insanların ortak yaşam alanlarında da bulunabilecek hamam böceğinden kurtulmak için hamam böceği ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır.
 
 
                                                                                                            
 
 Kalorifer Böceği
 
Nedir:Kalorifer böceği aslen bir hamam böceği türü olsa da insanların bulunduğu yaşam alanlarında en fazla görülen haşere türlerinden biridir.
Nerelerde Bulunur :Kalorifer böceği nemli ve sıcak ortamlardan hoşlandığı için her evde veya işyerinde bulunabilme özelliği taşır. Bulundukları ortamda kolayca üreyebilirler ve orayı istila edebilirler. Aynı zamanda fırınlar, mutfaklar, kazan daireleri, bodrumlar ve çatılar gibi alanlarda kalorifer böceği hızla üreme yeteneğine sahiptir. Açık bırakılan kapı ve pencereler kalorifer böceklerinin yaşam alanlarımıza sıkça girmesine neden olmaktadır. Alışveriş yaptığımız alanlarda bulunan kalorifer böceği yumurtaları, satın aldığımız eşya ve poşetlerin arasına girerek evimize ulaşmaktadır. Eski yapı ve zeminler kalorifer böceklerinin en çok görüldüğü bölgelerdir. Açıkta bulunan çatlak gider boruları kalorifer böceklerinin bulunduğumuz alana ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bakımsız kanalizasyon sistemi mikrop taşıyan kalorifer böceği ve fare gibi canlıların binalarımıza kolayca girmesine neden olmaktadır. Bina içinde giren bu canlılar kapı boşluklarından dairemize kadar ulaşmaktadır.
Zararları Nelerdir :Kalorifer böcekleri insanlara çeşitli yollar ile zarar verebilmektedirler ve bu zararların en çok önemlileri de elbette insan sağlığını etkilemektedir. . Ancak geceleri meydana çıkan bu zararlı canlılar, yiyeceklerinize dadanabilir ve onları kullanılmaz hale getirebilirler. Geçtikleri her yere mikroplarını bırakan bu canlılar yiyeceklere dadandıklarında gıda zehirlenmelerine neden olabildikleri görülmüştür. Hatta gıda zehirlenmeleri yaydıkları hastalıklar ile karşılaştırıldığında son derece masum bir etki olarak kalmaktadır.
Nasıl Mücadele Edilir: Böcek ilaçlama konusunda uzman, Sağlık Bakanlığı onaylı profesyonel ilaçlama firmalarından yardım alınmalı ve yaşam alanlarının sağlıklı ve güvenli ortamları korunmalıdır. Ancak alacağınız hizmetin kalitesi oldukça önemlidir. Kalitesiz ve yanlış uygulamalar kalorifer böceklerinden kurtulmanızı sağlamadığı gibi sağlık sorunlarına neden olur. Bunun için ilaclat.com’ un uzman ekibine güvenebilirsiniz.

 
              
 
        KARA FATMA
Nedir: Karafatma böceği de tıpkı kakalak ve kalorifer böceği gibi hamamböceğinin bir türüdür. İnsan sağlığı açısından son derece tehlikeli olan karafatma böceği, simsiyah ve parlak bir renge sahiptir. Erkek karafatmaların sırtında kanatları olsa da uçamazlar. Dişilerde bu kanatlara rastlanmaz. Ortalama olarak 2 cm dolayında boyları vardır.
Nerelerde Yaşar: Ev, iş yeri, bodrum ve çatı gibi alanların yanı sıra; cafe, restoran, fırın gibi gıda işletmelerinde de çok sık görülen ve ciddi sorunlara neden olurlar.
Zararları Nelerdir: Karafatma familyası, salyalarını, dışkılarını ve kusmuklarını gezindikleri alanlarda bırakarak, bakteri ve mikropların oluşmasına ve hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadırlar. İnsan sağlığı için önemli sorun teşkil etmektedirler.
Nasıl Mücadele Edilir:  Kaliteli ve etkili karafatma haşere kontrol ürünleri kullanılmadığı sürece yok edilemeyen bu haşereler ile bireysel ya da amatör şekilde mücadele etmeye çalışmak, başarılı sonuçlar vermeyeceği gibi sağlıksal sorunlara da yol açabilir. Etkili ve verimli bir sonuç alabilmek için karafatma ile mücadelede firmamızın hizmetlerini tercih edebilirsiniz.

 


KARASİNEK
 
Nedir: Karasinekler yaşamımızı olumsuz etkileyen ve evlerimize kadar bir çok mikrobu taşıyan canlılardır. Boy olarak çok ufak canlılar olan bu haşereler genellikle 1 – 2 cm kadardır. 
Nerelerde Yaşar:  Özellikle gıdanın olduğu açık ve kapalı her alanda olabilmektedirler. Bunun yansıra çöplük gibi pis ortamlarda da sıkça karşılaşılmaktadır. Yaz aylrında sıkça karşılaşılan karasinekler oldukça rahatsız edici olabilmektedir.
Zararları Nelerdir: Sinekler insanı ısırıp insandan kan emen canlılar olup insan kanına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle sağlık açısından da ciddi tehlike olan karasineklerden kurtulmak için karasinek ilaçlama yaptırmak şarttır. Çöplüklerde ve pis ortamlarda sürekli gezinen sinekler,insana birçok mikrop bulaştırırlar. Birde sineklerin bu zararının dışında ortama sürekli dışkılarını bırakarak etrafımızı kirletirler ve eşyalarımızı kirleterek de bizlere zarar verirler. Hem sağlık hem maddi hem de psikolojik açıdan bizlere sorun olmaması adına, sineklerden kurtulmak oldukça ciddi ve önemli bir konudur.
Çözüm Yolları: Bireysel mücadele geçici çözüm oluşturabilmektedir. Bu sebeple profesyonel yardım alınmalıdır. Karasinek ilaçlama, bilhassa yaz aylarında, nem oranı yüksek alanlarda sıklıkla yapılan bir ilaçlama türüdür. Basit sinek kontrolü ürünleri ile yapılmaması gereken ve uzman ilaçlama şirketleri tarafından uygulanması şarttır.

                                                                                           

KARINCA
 
Nedir: Sert tabakadan oluşan başları bulunan karıncaların bu kısımlarında iki adet anten bulunur. Güçlü ağız yapıları ve ağızlarında bulunan kıskaçlar sayesinde bitkilerin yapraklarını kesip yine ağızları sayesinde bitkileri yuvalarına taşırlar. Yaklaşık yirmi bine kadar türleri bulunan karıncalar dünyanın her kıtasında bulunur ve her alanda karşımıza çıkabilirler. Yaşadıkları yere ve türlerine göre boyutları değişebilmektedir. Tropik bölgelerde yaşayan çeşitleri daha büyüktür. Koloniler halinde yaşayan karıncaların zararlarına karşı kesinlikle karınca ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır.
Nerelerde Yaşar:  Karıncalar her yerde görülebilmektedir. Koloniler halinde yaşarlar ve bulundukları yerde hızlıca çoğalırlar. Evlerimizde, mutfakta özellikle yaz aylarında sıkça görülmekte ve önemli sorun oluşturmaktadır.
Zararları Nelerdir: Karınca insanların kanlarını emerek beslenmediği için ısırmaz. Bu nedenle zararsız olarak bilinir. Ancak aç kaldıkları durumlarda kişileri dişleyebilir hatta sonrasında kanama görülebilir. İnsanların üzerlerinde bulunan bu karınca türleri alerjilere sebep oldukları için tehlikelidir. Bazıları ise mikrop bulaştırabildikleri için tehlikelidir. Koloniler halinde yaşayan karıncalar vatandaşımızı ekonomik zarara uğratabilir.  Ekili dikili alanlarda; sebze ve meyvelerimize zarar verebilir. Dışarıdan evlerimize de girebilirler.
Çözüm Yolları: Sayılarının fazlalığı hepsiyle başa çıkabilmeyi imkansızlaştırır. Bireysel yapılacak karınca ile mücadele yöntemleri sonuç vermez ve büyük bir zaman kaybı oluşturur. Karınca ilaçlama uygulatılması her zaman daha sağlıklı bir yöntemdir. Bu haşerelerden ve kayıplarından kurtulmak için  ilaçlama servisimize Türkiye’nin her yerinden bir telefon ile ulaşabilirsiniz.
 
 
                                        
KENE
 
Nedir : Son zamanlarda oldukça sık gündeme gelen kene, kan emici tehlikeli bir konakçı canlıdır.Boy: 5 mm. (yeni kan emmiş dişi 1,2 cm),Renk: Koyu kızıl kahverengidir. Eklembacaklılar gurubunda olan bu haşere, doğduğunda altı bacaklı olup daha sonra iki bacak daha çıkarmakta toplamda sekiz bacağa sahip olmaktadır. Zıplama gibi bir yetileri olmadığı için genellikle yüksek yerlerden konaklarının üzerine atlamaya çalışırlar. Hayvanlarla insanlara yapışıp kan emerler.

 Nerelerde Bulunur : Kene yaşam alanı geniş bir canlıdır. Keneler genellikle kırsal alanlarda karşımıza çıkmaktadırlar. Özellikle tarım işçileri bu haşereden oldukça etkilenmektedir. Çiftliklerin olduğu bölgelerde kenenin olmaması için hiçbir sebep yoktur. Temel hedefleri hayvanlar olsa da sık sık insanlara da yapışırlar. Ağaçların ve bitkinin olduğu her yerde üzerinize yapışmak için pusuda bekleyen keneler olabileceği gibi bu haşereler çeşitli yollar ile özellikle hayvanlar vasıtasıyla evlerinize de girebilir. Ev içinde bir dişi çatlağa, yarığa yumurta bırakırsa bir kene, hafta içerisinde yüzlercesi oluşur. Oldukça tehlikeli ve zararlı olabilen kene ile mücadele edilmediği takdirde bu haşereler daha da zararlı hale gelecektir.

Zararları Nelerdir : Keneler çeşitli viral ve bakteriyel hastalıklara neden olabilmektedir. Ancak son zamanlarda en çok zarar veren Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi tehlike saçmaktadır. Kene önceki konağından aldığı mikropları da yeni konağına taşımaktadır.  Keneler Kırım-Kongo Kanalı Ateşi’nin en önemli vektörleridir. İnsanları oldukça etkileyen ve hastalıktan kısa süre sonra ölümlere sebep olabilen bu hastalık çok kayıplar verilmesine sebep olmuştur.

 Nasıl Mücadele Edilir: İstenmeyen bir sonuçla karşılaşmadan önce bahçelerinize, evlerinize ve işyerlerinize kene ilaçlama yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için ilaclat.com’ un uzman ekibine güvenebilirsiniz. 


 
                                                                                                   
 
KULAĞAKAÇAN
 
Nedir: Kulağa kaçan böceği yapı olarak çok farklı bir böcektir. Kulağakaçan böceği rahatlıkla tanınacak özeliklere sahiptir. Kulağakaçan böceği yapı olarak kafası küçük karnı ise büyük haşerelerdir. Kulağakaçan böceğinin 6 ayağı var ve başının ön kısmında 1 çift büyük antenleri 1 çiftte ufak antenleri vardır. Kulağakaçanı diğer haşerelerden ayıran en belirgin özelliği, kuyruğunun uç kısmında 1 çift kıskacı olmasıdır. Bedenleri üzerinde minik kanatları vardır fakat bu kanatlarını uçmak için kullanmazlar. Beslenmelerine ve yaşam alanlarına göre farklı boy ve yapılara sahip olan kulağakaçan böcekleri ortalama 5 cm kadardırlar. Renkleri yaşadıkları bitki ve ortama bağlı olarak değişmektedir ancak çoğunlukla kızıl, kahverengi, siyah veya sarımsı renkte görülürler
Nerelerde Yaşar:  Kulağakaçan evlerimize aldığımız meyve sebzeler ile ya da evlerimize yakın olabilecek ağaç, yeşilliklerden gelmektedir. 
Zararları Nelerdir: Kulağa kaçan böcekleri bizler içinde tehlikeli haşerelerdir. Uyku anında insanların burnuna, ağzına ve kulağına kaçabilir. Kulağakaçan ismini de buradan almıştır.
Çözüm Yolları: Kulağakaçan ilaçlama, özellikle açık alanlarda yapılmaktadır. Kulağa kaçan böceği ilaçlaması için sıvı püskürtmeli haşere kontrol ürünleri kullanılır. Kulağakaçan ile mücadele için jel ürünler ve diğer ürünler pek etki etmez. İlaçlamayı gerçekleştirecek kişilerin mutlaka bu işin eğitimini almış olmaları gerekmektedir. Kulağakaçan ilaçlama için ilaçlama firmalarından bilgi alın ve yasal olan ilaçlama şirketleri ile çalışın.

             

 
PİRE 
 
Nedir: Haşere türleri arasında en hızlı çoğalan parazitlerdir. Yumurtalama ile çoğalan bu zararlı parazit, günde 16-18 adet yumurta bırakarak üreyebilir. Bir tane görülmesi bile, yok edilmemesi durumunda yüzlercesinin olabilme ihtimalini akla getirmektedir. Bu nedenle evde, insanda ya da varsa evcil hayvanlarınızda görüldüğü durumlarda kesinlikle gecikilmemeli bu illetten kurtulmak için mutlaka ilaçlama yaptırılmalıdır.

Nerelerde Yaşarlar: Evde evcil hayvanlarımızdan kolayca bulaşabilen bu haşere türü önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Kedi, köpek piresi de insanlara geçebilmektedir. Özellikle sağlıksız, vitaminsiz, besinsiz kedi, köpeklerde daha sık görülen bu parazit kişilerin bu tür hayvanlara temasları durumunda kolayca bulaşabilmektedir. Evcil hayvan olarak kedi, köpek de besleyen kişiler bu soruna dikkat etmelidir. aşam döngüsünü nereden sağlamaktadır diye merak edenler için, pis ortamlarda bulunmayı seven bu haşere türü bu yolla yumurtalarını daha kolay saklayabilirler. Çevreye, insan ve hayvanlara zarar veren bu zararlı canlı türünün kontrol altına alınma sürecinde mutlaka profesyonel haşere firmaları ile ortak çalışılması gerekmektedir. Evlerde bulunmaları durumunda ise kuytu köşeleri tercih ederler. Ev içerisindeki çatlaklarda, tahta, mobilya aralarında, parke, döşemelerin dip kısımlarında, çatı katlarında sıkça rastlanır. Halı dipleri, yorgan, yastık ve yünlü kumaşların yanı sıra, battaniye ve peluş oyuncaklarda da görülebilirler.

Zararları Nelerdir: Parazit türleri içinde tehlikeli olan bu zararlı canlı türü, memeli hayvanların kanlarıyla beslenir ve taşıdığı virüsleri kolayca bulaştırarak, çeşitli ciddi hastalıklara sebep olur.  Kan emmek için ısırdıkları canlıların vücutlarında kaşıntı hissi oluştururlar. Kaşınan yerler kızarır, kabarır. Kişilerin ciltlerinin hassaslıklarına göre, özellikle bebeklerde vücutlarda kalıcı yaralara rastlanır. Aynı şekilde bu ısırık alerjik hastalıklara da sebep olabilmektedir. Bu tarz belirtilerle karşı karşıya kalan kişiler kesinlikle doktor kontrolünde tedavi edilmelidirler. Ardından özellikle yumurtalarını bırakmak için kişiler ya da hayvanlardan istedikleri yerlere geçebilecekleri düşünülerek bu canlıların bulunduğu alanlara muhakkak ilaçlama yaptırılmalıdır. 

Çözüm Yolları Nelerdir: Pireye karşı etkili haşere kontrol kimyasalları ve pire ilaçlama yöntemleri hakkında  sektörde faaliyetlerini  titizlikle sürdüren firmamızı arayarak bu konu hakkında bilgi, yardım ve destek talebinde bulunabilirsiniz. Parazitlerle mücadelede kullanılan ürünler, kullanım alanına göre farklıdır. Eğer pireler bir hayvan üzerinde ise mutlaka veteriner hekim kontrolünde özel ürünler ve tasma şeklindeki ürünler kullanılarak hayvana zarar vermeden yapılmalıdır. Şayet ortamda pire varsa bu kesinlikle ilaçlama şirketinin işidir.Bireysel olarak alınan kokulu veya farklı ürünler ile ilaçlama yapmayı denemeyin, çünkü yanlış yapılan bir ürün uygulaması ile hem çevrenizdeki canlılara hem de kendinize ciddi zararlar verebilirsiniz.


      
SİVRİSİNEK

Nedir: Sivrisinekler kan ile beslenen haşerelerdir. Sivrisinekler ağız kısımlarında bulunan uzun iğneleri sayesinde üzerinde bulunduğu canlının kanını kolayca emerek beslenirler.Havada çiftleşen sivrisinekler kan emdikten sonra dişi sivrisinek yumurtlama aşamasına geçer. Bir dişi sivrisinek tek sefer de 500 adet yumurta bırakabilir.Dolayısıyla bu canlılar hızla üreyerek çoğalmaktadırlar.Sivrisinekler yoğun olarak yaz mevsiminde yaşantımızı olumsuz olarak etkileselerde her mevsim sivrisinek problemleriyle karşılaşmak mümkündür.
Nerelerde Yaşar: Genellikle sıcak havalarda daha çok ortaya çıkan sivrisinekler pis su birikintileri, bataklık, çöplükler, kanalizasyon gibi pis ortamlarda barınabilirler bu sebeple birçok mikrobun taşıyıcılığını yaparlar. Kan emerek beslenen sivrisinekler aynı zamanda meyve ve sebze sularıyla da beslenerek yaşarlar. Günün çoğu kısmını dinlenerek geçiren bu haşereler en çok geçe saatlerinde aktif olarak görülürler. 
Zararları Nelerdir: Sivrisineklerin ısırdığı bölgelerde kaşınmaya bağlı kızarıklık ve şişlik görülür. Sivrisinek ilaçlama uygulamaları ile sivrisineklerden gelebilecek zararlardan korunmanız oldukça kolaydır. Sivrisineklerden bulaşan hastalıklar; Humma, Sıtma, Fil hastalığı, Grip, Ateşli hastalıklar, Fil hastalığı, Beyin iltihabı
Çözüm Yolları: Yaşam sürdüğünüz alanlarda yer edinen sivrisineklerden kısa sürede güvenli yöntemlerle kurtulmak için profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından sivrisinek ilaçlama hizmeti almanız yeterli olacaktır. Haşere türüne göre doğru haşere kontrol ürünleri ve ilaçlama yöntemlerinin belirlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde haşereler etkisiz hale gelmeyeceği gibi insan sağlığı da yanlış kullanılan ürünler nedeniyle tehlikeye girecektir. Uzman ekibimiz ve özel ilaçlama yöntemlerimizle kesintisiz sivrisinek ilaçlama hizmeti sunmaktayız. 


          
      
         
TAHTA KURUSU
 
Nedir: Tahtakuruları geceleri uykuda olan insanların kanını emerler. Sürekli kan emdikleri için ezildiklerinde pis bir koku salgılarlar. Bir seferde 150-200 yumurta bırakabildikleri için çabucak çoğalan canlılardır.
Nerelerde Yaşarlar: Hayvan ve insanların olduğu her yerde yaşayabilen bir haşere olan tahtakurusu, evlerimize geldiklerinde saklandıkları yerler yorgan, yatak, kanepe aralarıdır. 
Zararları Nelerdir: Tahtakurusunun kan emdiği yer kabarır, kızarır ve kaşıntı yapar. karanlığı ve kuytu köşeleri sevdiği için tahtakurularını evinizde farketmeniz zaman alabilir
Çözüm Yolları Nelerdir: Tahtakurusu ilaçlaması son derece detaylı ve uzman kontrolünde yapılması gereken bir mücadeledir. Bilinçsiz yapılan ilaçlamalar yüzünden zararlının bağışıklık sistemi güçlenebilir ve kurtulmanız neredeyse imkansız hale gelebilir. Tahtakurusu ile firmamızın uzman ekibinden hizmet ve yardım alabilirsiniz.


    

 
TATARCIK
 
Nedir: Tatarcık küçük sinek türlerinden olan bir haşeredir. Yapı olarak küçük bir sivrisineği andırır. Tatarcıkların vücutları üzerinde 2 çift kanatları vardır. Tatarcıkların toplamda 6 ayağı vardır ve ağız kısmında iğneye benzer kan emmelerinin sağlayan hortumları vardır. Tatarcığı diğer sineklerden ayıran en belirgin özelliği vücutları üzerinde ufak tüyler olmasıdır. Fakat diğer sivrisinek türlerinde buna rastlanmaz. İnsanlar tarafından pek önemsenmeyen bu sinekler insana hastalık bulaştırmada etkin rol oynarlar.

Nerelerde Yaşarlar:  Tatarcıklar yaşam alanı olarak pis, kokulu ortamları, mağaraları, hayvan ağılları, çamurlu alanları, pis lağım sularının aktığı yerlerde, su birikintilerinde,ağaç kovuklarında,  evlerde duvar yarıklarında,olmak üzere birçok ortamda bulunurlar.

Zararları Nelerdir: Tatarcıklarlar beslenmesini mutlaka insanlar ve hayvanlardan kan emerek yaparlar. Geceleri aktif olup beslenmesini mutlaka geceleri yaparlar. Çabuk ürediği, insanlar ve hayvanlardan kan emdiği için çok tehlikeli böceklerdir. Ateşli hastalıkların baş mimarlarıdır. Bazen ateş o kadar çok çıkar ki 40 dereceyi bile bulur. Tatarcıklar insana şu hastalıkları bulaştırır;tatarcık humması,  tavuk hastalığı, bağırsak parazitleri, bağırsak kurtları, şark çıbanı ve birçok virüsün insana bulaşmasına sebeptirler.Tatarcık ısırmasında insanda ısırılan yerde kabarcıklar, şişme, kaşıntı oluşur. Tatarcık ısırdıktan sonra insanlarda iştahsızlık, halsizlik, mide bulantıları, kabızlık, şiddetli ateş, baş,eklem ve kas ağrıları olmak üzere birçok belirtiler gösterir.

Çözüm Yolları Nelerdir: Tatarcık ilaçlamada kullanılan ürünler mutlaka sıvı ürünler olmalıdır. Bu ilaçlama akşam geç vakitte veya karanlık zamanlarda yapılmalı çünkü tatarcıklar geceleri ve karanlıkta aktiftirler. İlaçlama sisleme yöntemi ya da boyama yöntemi ile yapılmalıdır. Boyama yöntemi ile yapılan ürünler içine şeker ve ürünlerinden oluşan maddeler katılır. Tatarcık ilaçlaması yapılırken mutlaka ilaçlama firması ile çalışın. Tatarcık ilaçlamasında ferdi yapılan çalışmalar çoğu zaman sonuç vermez. Bu bakımdan tatarcık ilaçlamasını profesyonel firmalar yapmalıdır. Yapılan uygulamlarda atomizer ve ULV cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlar için de ilaçlama şirketlerinden hizmet almanız gerekmektedir.


           


TERMİT
 
Nedir:  Latince adı “isoptera” olan termitler, halk arasında ise “akkarınca” ya da “beyaz karınca” olarak bilinir. Normal karıncalar gibi koloni kurup benzer tavır sergileseler de akraba değillerdir. Bu yüzden akkarınca tabiri de pek doğru sayılmaz.

Nerelerde Yaşarlar: Genellikle tropikal iklimde, topluluk halinde yaşarlar.Termitler, ağaç gövdelerinde, kavuklarda, topraktan ya da dışkıdan yaptıkları yuvalarda yaşarlar. Evlerimizde de parke ve ahşap döşemelerimizi istila edebilirler.

Zararları Nelerdir: Parkelere zarar veren ve belki de en sinsice ilerleyen tehlike; parkeyi içten içe kemiren ve kısa sürede yayılan en önemli zararlılardan birisi olan termitlerdir. Evlerinizde büyük masraflarla döşettiğiniz yer parkelerinizin bir süre sonra ufalanıp,sonra çürümeye başladığını, yer yerde çatlaklar oluştuğunu gördüğünüzde bunun belli başlı birkaç nedeninden belkide en önemlisi; haşere istilasıdır.

Çözüm Yolları Nelerdir: Termit istilasına uğradıysanız mutlaka profesyonel haşere ilaçlama firmaları nı aramalı ve mücadelesinde destek almalısınız. Öncelikle termit böceğinin yuvası ve yaşam alanınıza geçiş yapan yolları tespit edilmeli. sonrasında koloninin büyüklüğüne göre kullanılan ürün ve yöntemler belirlenmelidir. T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ürünlerle, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla ilaclat.com her zaman hizmetinizdedir. 
 

 
Hemen Ara(0850) 303-5181