Yiyecek ve İçecekte Dezenfeksiyon

ilaçlama
ilaçlama

Yemek üretim ve satış merkezleri zararlı mücadelesi en gerekli kurumlardır. Cafeler, restaurantlar, lokantalar, yemekhaneler ve fırınlar haşerelerin başlıca yaşam alanları arasındadır. Çok titizlik ve dikkat isteyen bir endüstridir. Pest Kontrol beklentileri çok yüksektir, fakat mücadele şartları çok sınırlıdır.

Bu gibi yerlerde gıda atıkları kırıntılar haşerelerin yaşaması ve üremesi için çok uygundur. Bu tesisler salgına çok müsaittir. Zira üretim, depolama ve nakliye alanları böcekler için uygun beslenme ve barınma alanları teşkil ettiği gibi devamlı malzeme girişi nedeniyle dışarıdan haşere ve kemirgen gelmesine çok müsaittir. Birçok insanın beslenme ihtiyacını karşıladığı bu işletmeler temiz ve hijyenik olmalı ve haşerelere karşı periyodik olarak ilaçlama yaptırmalıdır.

İlaçlama uygulaması sonrası yapılan çalışma ile ilgili raporlar, kullanılan ürünlerin raporları ve denetlemede istenilen belgeler yetkili kişiye teslim edilmektedir. İzmir ilaçlama yemekhane ilaçlama uygulaması  hizmetinde 7/24 sizlerleyiz. Yemekhane İlaçlama Fiyatları için şirketimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir