Ev ilaçlamada dikkat edilmesi gerekenler

ilaçlama
ilaçlama

İlaçlama böceklerden kurtulmak, haşere sorunlarına son vermek amacıyla uygulatılan işlemdir. haşereler yuvalarının bozulması, sıcak ve nemi sevmeleri, besin ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla evlerimize kadar gelebildiklerinden, görülen ufak bir haşereye karşı bile ev ilaçlama hizmeti alınması şarttır. Aksi halde bu haşere ve böcekler sağlık sorunları ve maddi kayıplara neden olurlar. Bıraktıkları dışkı, salyaların insanlarla temasları mikrop bulaştırarak hastalık oluşturmalarına, eşyaları kemirerek ya da ısırarak kullanılmaz hale getirmeleri de maddi kayıplara neden olan haşerelerden kurtulmak için profesyonel ilaçlama şirketleri ile görüşülmelidir.

Ev ilaçlama, insanların zamanlarını en çok geçirdikleri yerler olduklarında bu alanda yapılacak ilaçlama için oldukça bilinçli davranılmalıdır. Her tür haşere için farklı teknikler uygulanabilen ev ilaçlama hizmetinde eğitimli, tecrübeli ve uzman personellerin çalışması şarttır. Hangi ilacın hangi haşere için etkili olduğunu, haşerelerin hangi alanlarda bulunuyor olabileceklerini ve bu alanlardaki yoğunluklarını tespit etmek için böcek ilaçlama konusunda eğitimli olunması gerekmektedir.

Eğer çıyan, pire ilaçlama, fare, kene, bit, tahtakurdu, tahtakurusu, güve, gümüşçün, tespih böceği ilaçlama gibi hizmetler alındıysa sıvı ilaçlamalar kullanılır. Çünkü bu ilaç haşerelerden kurtulmak için jele göre daha etkili olacaktır.

Bu işlemde, ev ilaçlamada dikkat edilmesi gerekenler olarak şu şekilde maddeler sıralayabiliriz.

  1. Ambalajından çıkartılmış gıdalar, yiyecekler ağızları sıkıca kapatılarak, saklanmalıdır.
  2. Varsa evinizde bebek ya da çocukların oyuncakları poşete konularak, iyice bağlanmalı ve kaldırılmalıdır.
  3. Kaldırılamayacak akvaryumların üstleri kapatılmalı ve ıslak havlu ile örtülmelidir.
  4. Böcek ilaçlama sırasında alanda insanların ve evcil hayvanların da bulunmaması gerekmektedir.

Sıvı böcek ilaçlama ardından herhangi bir temizlik yapılmaz. Çünkü bu şekilde haşere ile mücadele için uygulanan ilacın etkisi daha uzun ömürlü olur. Ev ilaçlamada dikkat edilmesi gerekenlerden biri de; güvenilir ev ilaçlama firmaları ile çalışmaktır. Bu firmalara, evimizi ve sağlığımızı teslim ediyoruz.

Eğer evlerinizde hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma gibi haşerelerden şikâyetçi iseniz bu haşerelere jel ilaçlama uygulanması daha uygundur. Püskürtme ya da buharlama ile olmaması nedeniyle daha kolaydır ve insana, çevreye herhangi bir yan etkisi yoktur.

Her tür haşere ilaçlama için muhakkak Sağlık Bakanlığı onaylı İzmir  ilaçlama şirketleri tarafından hizmet alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir