Ateş Karıncaları

ilaçlama
ilaçlama

Ateş karıncaları, büyük koloniler halinde yaşayan, küçük, kırmızı, güçlü çene yapısı olan, son derece saldırgan karınca türüdür. Avlarını zehirli iğneleri ile sokarak öldüren ateş karıncalarının, avları arasında, sürüngenler, geyik yavruları ve böcekler gelir. Ateş karıncaları insanları soktuğunda alerjik şoklara neden olur. Zehir kesesinde anti-mikrobik bir sıvı üreten ateş karıncaları, ürettikleri bu sıvıyı larvalarının üzerine ve yuvanın çercesine püskürterek, dezenfekte ederler. Bu zararlı canlılardan korunmanın tek yolu, ateş karıncası ilaçlama uygulamasıdır.

Çok çalışkan olan ateş karıncaları, 30 cm yüksekliğinde ve 60 cm genişliğinde tepecikler inşa edip, yer altında 1,5 metre derinliğinde tüneller oluşturarak yuvalanıp, bu alanlarda yaşarlar. Bazı bölgelerde, aynı alanda 350 adet, ateş karıncası tepecikleri(yuvalarına)ne rastlanmaktadır. Gün boyunca sürekli çalışan ateş karıncaları, son derece geniş alanlara yayılarak yuva kurarlar. Bu yuvaları yok etmek için, ateş karıncası ilaçlama firmaları ile anlaşmanız gerekmektedir.

Ateş karıncalarında üreme:

Büyük koloniler halinde yaşayan ateş karıncaları, çok sayıda üreyerek çoğalırlar. Döllenmiş kraliçe günde beş bin yumurta üreterek, 240 bin işçilik bir koloni oluşturabilme kapasitesindedir. Birçok karınca kolonisinin işçi sayısı birkaç yüz işçiden oluşurken, ateş karıncalarının işçi sayısı yarım milyon kadardır.

Ateş karıncalarının zararları:

Ateş karıncaları güçlü çene yapıları sayesinde, elektrik kablolarını parçalayıp, elektrik kesintilerine yol açarlar. Yer altında açtıkları tüneller nedeni ile yol ve asfaltların çökmelerine neden olurlar. Ekili tarlalara da büyük zarar veren ateş karıncaları, insanları soktuğun da alerjik şoklar meydana gelir. Tarlalarda uygulanan ateş karıncası ilaçlama hizmetleri, insanları sokmadan önlem almaktadır.

Solenopsis Davgeri adındaki asalak bir karınca cinsi ateş karıncalarının en büyük düşmanıdır. Bu karınca ateş karıncalarının yuvasına girmeyi başardığında, kraliçe karıncanın boğazına kenetlenerek, onun feromenini taklit eder. Asalağı kendi kraliçeleri sanan karıncalar onu beslemeye başlar, bu arada kendi kraliçeleri ölür.

Zehirli karıncalar olarak bilinen ateş karıncalarına en çok Güney Amerika da rastlanır. Birlikte hareket edip, birlikte saldırıya geçen ateş karıncaları, hareketli nesneleri tehlike olarak görüp, savunma amacı ile saldırırlar. Saldırı sırasında çenesi ilke deriye tutunan ateş karıncaları, karnında bulunan iğne ile sokup, zehrini enjekte eder. Bu şekilde geyikleri, sürüngenleri ve böcekleri avlayan ateş karıncaları beslenmesini sağlar.

Karıncalar ile mücadele de İzmir  ilaçlama şirketimizi arayıp, uzman deneyimi kadrosu ve sunduğu, güvenli, etkili karınca ilaçlama ile ortamınızdaki karıncalardan garantili olarak kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir